
Nie potrzebuję rzeczoznawcy, ubezpieczyciel przyśle swojego przedstawiciela i to on dokona oględzin – takie nastawienie może sporo kosztować. Jeśli ktoś powodowany chęcią zaoszczędzenia wpadł na podobny pomysł, to nie mógł wybrać gorzej. Najprawdopodobniej doprowadził bowiem do sytuacji odwrotnej od zamierzonej i właśnie stracił sporo pieniędzy. Wynajęty przez nas niezależny rzeczoznawca może być nieocenioną pomocą w dochodzeniu od ubezpieczyciela należnych nam pieniędzy.
Z tego tekstu dowiesz się:
- Jak towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania?
- Czy technikom stosowanym przez ubezpieczycieli można się przeciwstawić?
- Kim jest rzeczoznawca majątkowy?
- Dlaczego opłaca się zatrudnić rzeczoznawcę?
- Na czym polega rola rzeczoznawcy majątkowego w uzyskaniu dopłaty?
- Ile kosztują usługi rzeczoznawcy majątkowego?
Jak towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania?
Według różnych szacunków nawet ponad 90% odszkodowań za szkody majątkowe jest zaniżonych. Ubezpieczyciele korzystają przy tym z różnych narzędzi. Wiele z nich znajduje się w rękach przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, który dokonuje oględzin w celu oceny szkody majątkowej. To przede wszystkim:
- Pomijanie części szkód
Przedstawiciel ubezpieczyciela może pominąć niektóre uszkodzenia, twierdząc, że są one mało istotne.
Przykład: Pominięcie pęknięcia w ścianie, które powstało na skutek zalania. - Pomijanie konieczności wykonywania niektórych prac
Naprawienie szkody wymaga często tak wielu działań, że niektóre mogą zostać pominięte. Zwłaszcza przez ubezpieczyciela, który ma w tym interes.
Przykład: Pominięcie konieczności wymiany instalacji elektrycznej, zniszczonej podczas pożaru. - Zaniżanie cen materiałów
Ubezpieczyciel może oszacować koszt naprawy, korzystając z cen najtańszych materiałów, co nie będzie odzwierciedlało rzeczywistości.
Przykład: Umieszczenie w kosztorysie nawet trzykrotnie tańszej farby, od tej użytej pierwotnie. - Zaniżanie stawek za roboczogodzinę
Od kilku lat koszty wszystkiego rosną, a najbardziej koszty związane z pracą. Ubezpieczyciele często nie zauważają tej tendencji.
Przykład: Policzenie robocizny według stawek sprzed kilku lat. - Amortyzacja
Przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego może starać się zaniżyć wartość przedmiotów o ich rzekome zużycie.
Przykład: Zamiast ceny za którą meble zostały kupione, podanie arbitralnie ustalonej wartości, rzekomo uwzględniającej upływ czasu.
Czy technikom stosowanym przez ubezpieczycieli można się przeciwstawić?
Zagrywki ubezpieczyciela są trudne do rozczytania, mamy przecież do czynienia ze specjalistami, sami będąc w temacie ubezpieczeń laikami. A to właśnie wiedza daje największe szanse na przeciwstawienie się nieuczciwym praktykom ubezpieczycieli.
Dla przykładu, amortyzacja jest praktyką nieuprawnioną – stanowi o tym prawo, ale i zdrowy rozsądek. Nie ma instrumentów, które by w sposób rzetelny i obiektywny pozwoliły ocenić rzeczywisty ubytek wartości danej rzeczy w związku z jej użytkowanie, nie można więc polegać na uznaniowości. Mając tego świadomość, możemy wypunktować stanowisko ubezpieczyciela i spierać się o rzeczywistą wartość uszkodzonego mienia.
To dotyczy zresztą każdego punktu wyceny – wszystko podlega naszej ocenie. Nasze stanowisko musi być jednak poparte silnymi argumentami. Niestety trudno jest mieć wiedzę we wszystkich obszarach, o które zahacza wycena szkody majątkowej. Często dotyczy ona tak wielu dziedzin, że pomoc specjalisty jest nieodzowna.
Jeśli obawiasz się, że twoje odszkodowanie może zostać zaniżone albo podejrzewasz, że już zostało zaniżone, skontaktuj się z radcami prawnymi Kancelarii XALTUM!
Kim jest rzeczoznawca majątkowy?
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości – tak najważniejsze jej zadanie określa definicja znajdująca się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To nie przypadek, że rząd określa ramy funkcjonowania tego zawodu. Dostęp do niego jest regulowany przepisami prawa i wymaga zdobycia specjalnych nadawanych przez ministra uprawnień. Wykonywanie wyceny nieruchomości bez stosownych uprawnień grozi grzywną do 50 tys. zł. Ci rzeczoznawcy, którzy je posiadają, są wpisani do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych
Dlaczego opłaca się zatrudnić rzeczoznawcę?
Obostrzenia i wymogi związane z dostępem do zawodu rzeczoznawcy majątkowego zwiększają jego transparentność, przez co jego praca ma jeszcze większe znaczenie. Sporządzona przez niego wycena zyskuje status obiektywnej i fachowej ekspertyzy. Może być ważnym dokumentem w oczach ubezpieczyciela, a także – jeśli zajdzie taka potrzeba – sądu.
Przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego sporządzający wycenę również jest w swym fachu specjalistą, nie da się mu odmówić wiedzy. Problem w tym, ze pracuje dla ubezpieczyciela, co poddaje w wątpliwość jego obiektywizm. Rzeczoznawca majątkowy, nawet jeśli wynajęty przez nas, nie jest naszym pracownikiem, tylko wykonuje dla nas zlecenie, pracując przede wszystkim na własną reputację. Zamówiona przez nas ekspertyza nie ma więc na celu wykrzywienia obrazu, tym razem na naszą korzyść, ale próbę rzetelnego i obiektywnego opisu rzeczywistości. W praktyce oznacza to często naprawę błędów i celowych przeinaczeń obecnych w wycenie ubezpieczyciela. Zwykle więc szala korzyści i tak przechyla się na naszą stronę.
Na czym polega rola rzeczoznawcy majątkowego w uzyskaniu dopłaty?
Jeśli mamy podejrzenia, że ubezpieciel zaniżył odszkodowanie za poniesioną przez nasz szkodę, możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Rzeczoznawca majątkowy wykona rzetelną i obiektywną wycenę szkody. Wycena będzie się prawdopodobnie różnić od tej sporządzonej przez przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Rozbieżności są często bardzo duże. Oprócz wartości rynkowej zniszczonego mienia, rzeczoznawca weźmie pod uwagę także ewentualne koszty jego naprawy lub odtworzenia. W odróżnieniu od przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, nie pominie przy tym żadnego z elementów, a na pewno nie celowo.
Efekt pracy rzeczoznawcy, cała opisana przez niego szkoda, włącznie z ustalonymi przez niego wartościami, znajdzie się w raporcie wyceny, czyli tzw. operacie szacunkowym. Ten sporządzany według ściśle określonych standardów dokument jest prawomocny i będzie podstawą do zakwestionowania decyzji ubezpieczyciela, w tym także zaniżonej przez niego sumy odszkodowania – zarówno podczas negocjacji z towarzystwem ubezpieczeniowym, jak i w ewentualnym procesie sądowym.
Na tym rola rzeczoznawcy majątkowego się jednak nie kończy. Nierzadko służy on także radą, która może dostarczyć argumentów w sporze z ubezpieczycielem. Jego fachowa opinia może być także użyteczna w sądzie, w przypadku jeśli zostanie powołany jako biegły sądowy.
Ile kosztują usług rzeczoznawcy majątkowego?
Nie da się podać jednego cennika obowiązującego w branży rzeczoznawców majątkowych. Cena ich usług jest zależna od wielu czynników, począwszy od doświadczenia i renomy rzeczoznawcy, przez rodzaj szkody, lokalizację i rozmiar nieruchomości oraz obecność innego mienia, po zakres i złożoność wyceny. Operat szacunkowy dla mieszkania lub domu jednorodzinnego będzie kosztował od kilkuset złotych do kilku tysięcy, w zależności od tego, z jaką szkodą mamy do czynienia. Ale może też nic nie kosztować. Firmy i kancelarie, które zajmują się pomocą w uzyskaniu dopłat do odszkodowania usługi rzeczoznawcy majątkowego mają często w ofercie.
Skontaktuj się z Kancelarią XALTUM, sprawdź ile odszkodowania naprawdę ci się należy, a potem zawalcz o te pieniądze wspólnie z doświadczonymi radcami prawnymi!
Chcesz zadać pytanie odnośnie odszkodowania?
Dowiedz się więcej na temat odszkodowań i uzyskaj fachową pomoc. Nasi eksperci pomogą Ci przejść przez proces krok po kroku – od zrozumienia przysługujących Ci praw po otrzymanie należnej kwoty. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie już dziś!