
Piwnica nie należy do najlepiej chronionych pomieszczeń domu czy mieszkania. I choćby dlatego, jest szczególnie narażona na zalania. Czy za wodę w piwnicy można dostać jakieś odszkodowanie? To zależy od kilku czynników – przede wszystkim od rozmiarów szkody, ubezpieczenia, które miałoby ją pokryć, a także przyczyny jej wystąpienia. Bez poznania tej ostatniej nie będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie: kto za to zapłaci?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co robić po odkryciu zalania piwnicy?
- Jakie mogą być przyczyny zalania piwnicy?
- Kto zapłaci za zalanie piwnicy?
- Jakie ubezpieczenie zapewni zabezpieczenie finansowe na wypadek zalania piwnicy?
- Ile można uzyskać odszkodowania za zalanie piwnicy?
Co robić po odkryciu zalania piwnicy?
Zalanie piwnicy różni się od zalania mieszkania przede wszystkim ciężarem gatunkowym. To drugie zwykle wiąże się chociażby z nieporównywalnie większymi kosztami. Jednak procedura zachowania w momencie odkrycia obu zdarzeń jest już bardzo podobna. Zarówno w przypadku zalanego mieszkania, jak i zalanej piwnicy pamiętaj, by postępować z głową, bo od twoich pierwszych kroków zależy, czy i ile uzyskasz odszkodowania.
- Znalezienie źródła wycieku i zatamowanie go.
Czasem źródło wycieku jest poza twoją kontrolą, innym razem zjawisko atmosferyczne, które było przyczyną zalania, już ustąpiło, jednak jeśli tylko to możliwe, spróbuj zatamować wodę. - Ochrona dobytku
Jeśli wykupiłeś wcześniej stosowną polisę ubezpieczeniową, to masz szansę na odszkodowanie, ale jeszcze nie pewność, że je dostaniesz. Sporo zależy od tego, jak sam wywiązałeś się ze swojej strony umowy. Podpisując ją zobowiązałeś się do tego, by dbać o swój dobytek. Dotyczy to także, a może zwłaszcza takich momentów. Po odkryciu zalania piwnicy powinieneś zrobić wszystko, co się da, by zapobiec dalszym zniszczeniom. Jeśli jakieś przedmioty można uchronić przed dalszym działaniem wody, to nie należy z tym zwlekać. - Dokumentacja szkód
To od tego, jak dobrze przedstawisz szkodę, zależy późniejsze odszkodowanie. Do dokumentacji szkód trzeba przystąpić jak najszybciej, jeszcze przed usuwaniem skutków zalania piwnicy. Zrobienie zdjęć i krótkich nagrań wideo nie zajmie wiele czasu, za to odda skalę zniszczeń. Warto też sporządzić protokół zalania piwnicy, najlepiej w towarzystwie jakiejś osoby postronnej. - Zgłoszenie szkody
Zalanie piwnicy w bloku trzeba bezzwłocznie zgłosić zarządcy lub spółdzielni. - Telefon do ubezpieczyciela
Jeśli likwidacja szkody odbędzie się w ramach twojej polisy, powinieneś powiadomić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Podobnie rzecz się ma w przypadku, gdy odpowiedzialność ponosi ktoś inny – zdobądź od sprawcy numer polisy, zadzwoń do jego ubezpieczyciela i zgłoś szkodę.
Jakie mogą być przyczyny zalania piwnicy?
Deszcz zalewający mieszkanie prawie zawsze wynika z błędu któregoś z domowników. Niedomknięcie okna może sporo kosztować, bo często staje się podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. Z zalaniem piwnicy bywa inaczej. Ochrona tego pomieszczenia przed deszczem nie jest tak dobra, jak w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, w dodatku nie zależy wyłącznie od właściciela mieszkania, a często także np. od zarządcy budynku. Zalanie piwnicy w wyniku obfitych opadów deszczu zdarza się więc stosunkowo często.
Innymi przyczynami zalania piwnicy mogą być:
- podwyższenie poziomu wód gruntowych,
- awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- nieprawidłowa hydroizolacja piwnicy i fundamentów,
- awaria pompy gruntowej,
- pękniecie w fundamentach,
- przecieki rur i kanalizacji,
- problem z wentylacją powietrza
- wyciek wody u sąsiada.
Kto zapłaci za zalanie piwnicy?
Jeśli woda wyciekła z mieszkania sąsiada, zasada jest podobna, jak w przypadku zalania mieszkania. Częściej przyczyn takiego zdarzenia należy się doszukiwać jednak w awarii instalacji. Jeśli nie była ona odpowiednio konserwowana, to winę za to ponosi zarządca budynku; jeśli awaria miała swoje źródło w błędach konstrukcyjnych, to zapłaci za to firma odpowiedzialna za montaż instalacji lub producent wykorzystanego w niej sprzętu. Odpowiedzialność za zalanie mieszkania spoczywa na sprawcy i to on – lub jego ubezpieczyciel – będzie się mierzył z jego finansowymi konsekwencjami.
Oczywiście, trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze można zlikwidować szkody w ramach polisy wykupionej przez kogoś innego. Czasem przyczyny tego zdarzenia leżą gdzie indziej i na takie wypadki warto być ubezpieczonym.
Jakie ubezpieczenie zapewni zabezpieczenie finansowe na wypadek zalania piwnicy?
Piwnica jest częścią domu, zwykle w umowach ubezpieczenia określaną mianem pomieszczenia przynależnego lub gospodarczego. Jego ubezpieczenie jest często integralną częścią standardowej polisy mieszkaniowej, która jednak zabezpiecza finansowo wyłącznie mury i elementy stałe. To znaczy, że jeśli ktoś chce chronić wartość również składowanych w piwnicy towarów, powinien zastanowić się nad odpowiednim rozszerzeniem. Ani standardowa polisa, ani jej rozszerzenie nie zabezpieczy finansowo piwnicy i przechowywanych w niej rzeczy przed zalaniem, którego przyczyną będzie powódź. Tutaj potrzeba jeszcze innego rozszerzenia.
Jeśli odpowiedzialność za zalanie piwnicy spoczywa na sąsiedzie, zarządcy budynku lub spółdzielni, to odszkodowanie powinno być wypłacone z ich ubezpieczenia OC. W przypadku, gdy sprawcą jest firma lub instytucja, to prawdopodobnie taka polisa została wcześniej wykupiona. Jeśli mowa o sąsiedzie, to lepiej, by była ona wykupiona. Lepiej dla niego. W przeciwnym wypadku odszkodowanie będzie musiał wypłacić z własnej kieszeni.
Ile można uzyskać odszkodowania za zalanie piwnicy?
Za szkody powstałe w wyniku zalania piwnicy możesz dostać pełne odszkodowanie. Pod warunkiem, że ustaliłeś odpowiednią sumę ubezpieczenia i w ogólnych warunkach ubezpieczenia nie ma zawartych istotnych ograniczeń oraz wyłączeń odpowiedzialności, które mogłyby dotyczyć danego przypadku. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują ograniczenia polegające na tym, że za zalanie przedmiotów domowych przetrzymywanych w piwnicy nie wypłaca się pełnego odszkodowania. Generalnie jednak wysokość odszkodowania zależy od skali zniszczeń. To dotyczy zarówno murów – ich ewentualnej naprawy lub remontu; jak i zgromadzonych w piwnicy ruchomości.
Na to jakie można uzyskać odszkodowanie za zalaną piwnicę wpływ ma także sposób załatwienia sprawy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie jest tajemnicą, że od 80 do nawet 90% odszkodowań jest zaniżanych przez ubezpieczycieli. Lepiej więc nie dawać pretekstu i sposobności do tego, by ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie także w twoim przypadku. Jeśli jednak jesteś niezadowolony z przyznanej ci rekompensaty możesz złożyć reklamację, a potem także zawalczyć o należne ci pieniądze w sądzie. Możesz nie czuć się na siłach, by spierać się z wielką instytucją finansową, w takim przypadku skorzystaj z pomocy ekspertów. Najlepiej wybierz kancelarię, którą specjalizuje się w odzyskiwaniu odszkodowań i może się pochwalić osiągnięciami w tym obszarze.
Chcesz zadać pytanie odnośnie odszkodowania?
Dowiedz się więcej na temat odszkodowań i uzyskaj fachową pomoc. Nasi eksperci pomogą Ci przejść przez proces krok po kroku – od zrozumienia przysługujących Ci praw po otrzymanie należnej kwoty. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie już dziś!