Odszkodowanie, zaniżone odszkodowanie, szkoda majatkowa

Nasze domy coraz bardziej wypełniają się szkłem – i to pod różnymi postaciami. Dotyczy to zarówno wystroju, jak i wyposażenia mieszkania. Ta tendencja wzbogaca domy pod względem estetyki, ale ma też swoje konsekwencje dla bezpieczeństwa. Wyobraź sobie, że twój pięknie urządzony salon nagle zamienia się w miejsce pełne rozbitych odłamków szkła. Niespodziewane wypadki mogą się zdarzyć każdemu, dlatego warto być przygotowanym na takie sytuacje, zabezpieczając się finansowo odpowiednią polisą.

Z tego tekstu dowiesz się: 

  • Co jest szklanym elementem domu?
  • Co nie jest szklanym elementem?
  • Czym jest stłuczenie?
  • Jakie polisy wykupić, by chronić szklane elementy domu?
  • Kiedy przysługuje odszkodowanie za uszkodzenie szklanego elementu?
  • Co obejmuje ubezpieczenie szklanych elementów w domu?
  • Ile kosztuje rozszerzenie polisy mieszkaniowej na szklane elementy?


Co jest szklanym elementem domu?
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie stosują jednej definicji elementów szklanych. Nie wszystko, co zawiera szkło, jest za takie uznawane. Mimo braku jednoznacznej definicji, można wyszczególnić kilka kategorii rzeczy, które przeważnie są szklanymi elementami także w oczach ubezpieczyciela. To np.:

  • okna
  • szklane drzwi
  • lustra
  • szyby w meblach
  • płyty kuchenne
  • szyby w piekarniku
  • panele słoneczne
  • kabiny prysznicowe
  • szklane stoły
  • akwaria i terraria

Co nie jest szklanym elementem?
Nie wszystko, co ma szkło, jest szklanym elementem. Przynajmniej w rozumieniu towarzystw ubezpieczeniowych. Szklane panele podłogowe i zbudowane ze szkła dzieła sztuki są tu dobrym przykładem, podobnie jak niektóre urządzenia i instalacje ze szklanymi częściami. Ochrona szklanych elementów nie obejmie także przedmiotów znajdujących się poza domem ubezpieczonego i nie będących jego własnością.

Czym jest stłuczenie?
Stłuczenie nie zawsze musi oznaczać rozbicia szyby na wiele drobnych kawałków. Jeśli ogólne warunki ubezpieczenia obejmują szkody wywołane stłuczeniem, mogą się pod tym kryć także przypadki pęknięcia, rozbicia, zniszczenia, uszkodzenia lub innego ubytku. By ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie wystarczy czasem mała ryska.

Jakie polisy wykupić, by chronić szklane elementy domu?
Ubezpieczenia elementów szklanych nie da się załatwić jednym podpisem. W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych jest taka opcja, ale zawsze jako rozwinięcie polisy mieszkaniowej. Dobra wiadomość jest taka, że choć to rozwinięcie kosztuje relatywnie niedużo, to zapewnia ochronę przed uszkodzeniem wszystkich stałych i ruchomych szklanych elementów w domu. Jeśli chodzi za to o szklane elementy poza domem, to sposobem zabezpieczenia się na wypadek ich uszkodzenia może być inne rozwinięcie polisy mieszkaniowej, czyli ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Taka polisa może okazać się pomocna w przypadku zbicia przez nasze dziecko szyby sąsiada albo przypadkowego ukruszenia przez nas płyty grzewczej należącej do znajomego.

Kiedy przysługuje odszkodowanie za uszkodzenie szklanego elementu?
Ubezpieczyciel podpisując z nami umowę ubezpieczenia nieruchomości z rozszerzeniem na elementy stałe zobowiązuje się do wypłacenia nam odszkodowania w przypadku zaistnienia szkody spowodowanej naszym nieumyślnym zachowaniem. Polisa obejmuje także nieumyślne zachowania przedstawicieli naszej rodziny bądź zaproszonych przez nas gości. Niektóre polisy uwzględniają także specyficzny przypadek nieproszonych gości, czyli złodziei i dokonanych przez nich zniszczeń (tutaj kwestia celowego działania schodzi akurat na dalszy plan). Inne polisy wymagają w tym miejscu rozszerzenia o działanie osób trzecich, czyli specjalnego ubezpieczenia chroniącego przed tym, co mogą zrobić inni ludzie, np. wandale.

Co obejmuje ubezpieczenie szklanych elementów w domu?
Szklane elementy mogą popsuć się na wiele sposobów. Może to być całkowite stłuczenie lub delikatne pęknięcie. W różnych przypadkach rekompensata ze strony ubezpieczyciela oznacza coś zgoła innego. Mała rysa na szkle może spowodować wymianę całego przedmiotu, z kolei rozbicie szyby na wiele drobnych elementów może skutkować wymianą tylko tej jednej zniszczonej części. Opcji jest zresztą więcej, sprzęt da się przecież czasem naprawić. W ramach niektórych polis można oczekiwać od towarzystwa ubezpieczeń również zwrotu kosztów transportu, pracy szklarza oraz innego rodzaju specjalisty.

Ile kosztuje rozszerzenie polisy mieszkaniowej na szklane elementy?
Ubezpieczenie szklanych elementów domu to wydatek zwiększający podstawową kwotę ubezpieczenia nieruchomości o kwotę oscylującą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie.