zalanie mieszkania, pomoc przy zalaniu, kalkulator szkód

Wchodzisz do domu, a tam tyle wody, że mógłbyś urządzić zawody kajakarskie. Nie ma chyba zbyt wielu ludzi, dla których uprawianie sportów wodnych byłoby w takim momencie priorytetem. Każdy właściciel zalanego mieszkania chce przede wszystkim ratować swój dobytek. Można to robić na wiele różnych sposobów. Nie wszystkie są tak samo dobre. Z tego artykułu dowiesz się, jaka kolejność działań w zalanym mieszkaniu pomoże ci zminimalizować straty, za to zmaksymalizować szanse na uzyskanie odszkodowania.

Od tego, jak sprawnie poradzisz sobie z tym zadaniem, zależy nie tylko stan twojej nieruchomości, ale także ewentualne odszkodowanie za poniesione szkody. Instynkt podpowiada, by po odkryciu zalania mieszkania jak najszybciej zająć się naprawą szkód wyrządzonych przez cieknącą wodę. Jeśli zależy ci na odszkodowaniu, minimalizację strat powinieneś rozpocząć od podjęcia konkretnych działań, takich jak:

  1. Usuń źródło wycieku
    Wyciek wody może mieć swoją przyczynę w niedokręconym zaworze – w takim przypadku wystarczy prosta interwencja w miejscu powstania wycieku. Czasem rozprawienie się z taką awarią wymaga zamknięcia wody w całym domu. Innym razem trzeba udać się do sąsiada, który może nie wiedzieć, że stał się sprawcą sąsiedzkiej katastrofy. Zdarza się, że nie można obejść się bez wsparcia specjalisty. Przyczyny powstania wycieku, podobnie jak sposoby zatamowanie jego źródła mogą być różne. Najważniejsze, by szybko się z nimi uporać. Bez tego trudno przejść do następnego etapu.
  2. Zabezpiecz przedmioty narażone na zniszczenie
    Nie wszystko, co zmokło, musi być od razu zepsute. Jeśli jednak będzie dłużej wystawione na działanie wody, to na pewno w końcu się zepsuje. Czas ma znaczenie. W wyniku wycieku sprzęty domowe bądź inne cenne przedmioty mogły nasiąknąć wodę, trzeba je jak najszybciej przenieść w bezpieczne miejsce i osuszyć.
  3. Udokumentuj całe zdarzenie
    Zrobienie zdjęć i nagranie filmów, które udokumentują zalanie mieszkania zajmie chwilę, a może mieć kolosalne znaczenie w późniejszych rozmowach z ubezpieczycielem. Warto chwycić za aparat zaraz po usunięciu źródła wycieku, za to jeszcze przed pozbyciem się nadmiaru wody. Dzięki temu będzie można ocenić skalę zalania mieszkania i wynikających z niego strat materialnych.
  4. Pozbądź się nadmiaru wody
    Woda sama z mieszkania się nie ulotni, tzn. mogłaby np. wyparować, ale nikt nie ma tyle czasu, by na to czekać. Poza tym trzeba uchronić od zniszczeń resztę mienia. Dlatego po dokumentacji zdarzenia przychodzi czas, by zakasać rękawy, chwycić za wiadro, a potem szmatkę i jak najszybciej pozbyć się nadmiaru wody.
  5. Powiadom administrację budynku i sąsiadów
    Dobrosąsiedzki obyczaj nakazuje powiadomić sąsiadów, którzy mogą być narażeni na konsekwencje zalania mieszkania. Ta zasada działa także w drugą stronę, warto zwrócić się do sąsiada z góry, jeśli to z jego mieszkania wyciekła woda. O awarii powinna dowiedzieć się także administracja – niezależnie od tego, po czyjej stronie leży wina. Obecność na miejscu zdarzenia sąsiada lub przedstawiciela administracji może się przydać przy sporządzaniu protokołu zalania mieszkania.
  6. Sporządź protokół zalania mieszkania
    Protokół zalania mieszkania to dokument, który posłuży jako dowód w kontaktach z ubezpieczycielem oraz w ewentualnym postępowaniu sądowym. Najlepiej sporządzić go w obecności prawdopodobnego winowajcy. Jeśli sąsiad odpowiedzialny za zalanie mieszkania nie chce współpracować, to warto postarać się o asystę przedstawiciela spółdzielni, wspólnoty lub administracji albo osoby postronnej. Jeśli szkody materialne spowodowane zalaniem mieszkania są duże, można wezwać na miejsce także straż pożarną lub policję. Służby po przybyciu na miejsce powinny sporządzić notatkę z interwencji, która może się okazać ważnym dokumentem w procesie dochodzenia odszkodowania.
  7. Przenieś pozostałych rzeczy
    W pierwszej kolejności w przypadku zalania mieszkania chwytamy za rzeczy najcenniejsze i najbardziej narażone na uszkodzenie zmoknięciem, ale pod wodą mogło się znaleźć także sporo innych przedmiotów. Ubrania, akcesoria, elementy wystroju mieszkania i pamiątki po kontakcie z wodą od razu się nie zniszczą, jednak im również przydałoby się przeniesienie w bezpieczne miejsce i osuszenie.
  8. Powiadom ubezpieczyciela
    W przypadku zalania sąsiedzkiego, zdarzenie zgłaszamy w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym sąsiad ma wykupioną polisę. To samo dotyczy zalania spowodowanego niedopatrzeniem spółdzielni lub wspólnoty. Jeśli wina leży po naszej stronie, zgłaszamy się do swojego ubezpieczyciela. Kiedy powiadomić ubezpieczalnię o zalaniu mieszkania? Najlepiej od razu po zrobieniu wszystkich pilniejszych rzeczy.

    Dla towarzystwa ubezpieczeniowego czas zgłoszenia szkody ma znaczenie i może być brany pod uwagę przy przyznawaniu odszkodowania. Można to zrobić telefonicznie lub mailowo, ale najlepiej skorzystać także z drogi formalnej. Zgłoszenie po upływie terminu określonego w polisie (zwykle to od 3 do 7 dni) nie będzie rozpatrywane, za wyjątkiem sytuacji, w której poszkodowany jest niezdolny do takiej czynności.

    Warto zaznaczyć, że o odszkodowanie można się ubiegać tylko u jednego ubezpieczyciela. Nie ma możliwości, by uzyskać rekompensatę za tę samą szkodę z polisy wykupionej przez siebie i jednocześnie tej, którą posiada sąsiad bądź spółdzielnia.

Ta sekwencja czynności nie gwarantuje szybkiego doprowadzenia mieszkania do porządku, ani sukcesu w egzekwowaniu odszkodowania w ramach ubezpieczenia. Jednak bez niej zarówno o pierwszym, jak i o drugim trudno nawet myśleć.

Masz problemy z uzyskaniem należnego odszkodowania? Skontaktuj się z Nami pomożemy.