
W idealnym świecie po udanych wakacjach wracasz do domu, który jest w dokładnie takim samym stanie, jak go zostawiłeś. Rzeczywistość dla wielu rodzin okazuje się jednak o wiele bardziej brutalna. Dłuższa nieobecność w mieszkaniu stwarza okazję. Okazję dla złodzieja. Przed włamaniem można próbować się zabezpieczyć, ale warto także się ubezpieczyć.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest kradzież z włamaniem i czym różni się od innych kradzieży?
- Jaką polisę wybrać, by zabezpieczyć finansowo dom przed włamaniem?
- Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży?
- Co robić, by móc liczyć na odszkodowanie za kradzież?
- Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem z kradzieżą?
- Co robić po odkryciu włamania z kradzieżą
- Jakie dokumenty przygotować w razie kradzieży z włamaniem?
Czym jest kradzież z włamaniem i czym różni się od innych kradzieży?
„Zabór rzeczy ruchomej celem jej przywłaszczenia, dokonany po uprzednim pokonaniu zabezpieczenia” – tak kradzież z włamaniem definiowana jest w Kodeksie Karnym. Ustawodawca przewidział za to karę do 10 lat pozbawienia wolności. To tyle jeśli chodzi o prawne definicje. A jak rozumieją ten termin towarzystwa ubezpieczeniowe?
Według ubezpieczyciela o kradzieży z włamaniem możemy mówić, kiedy sprawcy pozostawiają na terenie nieruchomości wyraźne ślady swojej obecności, czyli np. wybitą szybą czy wyłamane drzwi. Jeśli takiego wyraźnego śladu ingerencji nie ma, ubezpieczyciel uznaje, że doszło do zwykłej kradzieży, czyli sytuacji, w której złodziej przywłaszcza sobie mienie, które nie było zabezpieczone w zamkniętym pomieszczeniu lub w sejfie (albo było, ale nie ma żadnych śladów złamania tego zabezpieczenia). Ubezpieczyciele wyróżniają także rabunek, szczególny rodzaj kradzieży, do której dochodzi poza miejscem objętym polisą.
Jest możliwość ubezpieczenia się od wszystkich trzech wyróżnionych przez ubezpieczyciela kradzieży.
Jaką polisę wybrać, by zabezpieczyć finansowo dom przed włamaniem?
Standardowa polisa mieszkaniowa chroni wyłącznie mury i elementy stałe domu. Nie dotyczy kradzieży przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Nie ma samodzielnego produktu ubezpieczeniowego, który odpowiadałby na taką potrzebę. Są jednak na rynku kompleksowe polisy, które chronią dom od wszelkich zdarzeń losowych – zarówno zdarzeń atmosferycznych, jak i kradzieży z włamaniem lub dewastacji. By taką ochronę uzyskać, nie trzeba jednak wybierać całego pakietu, można zdecydować się na wykupienie specjalnego rozszerzenia polisy mieszkaniowej od kradzieży z włamaniem.
Co obejmuje ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem?
Ochrona w ramach specjalnego rozszerzenia polisy mieszkaniowej od kradzieży z włamaniem może objąć znajdujące się w domu ruchomości i jego elementy stałe. Ubezpieczenie przedmiotów wartościowych i rzeczy osobistych (takich jak zegarki, biżuteria, pamiątki i sprzęty elektroniczne) także poza domem, czyli miejscem ubezpieczenia, jest możliwe, trzeba tylko wykupić dodatkowe rozszerzenie.
Jeśli mamy w domu rzeczy o szczególnie wysokiej wartości (np. z dzieła sztuki i trofea myśliwskie), to nawet rozszerzona polisa mieszkaniowa może nie wystarczyć. Mowa o bardzo cennych przedmiotach, których wartość określa fachowa wycena rzeczoznawcy. Włączenie ich do ogólnych warunków ubezpieczenia wymaga dodatkowej klauzuli, a co za tym idzie – także dodatkowych kosztów.
Co robić, by móc liczyć na odszkodowanie za kradzież?
Masz wykupione ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, w twoim domu doszło do kradzieży z włamaniem, to nie pozostaje nic tylko czekać na odszkodowanie? To niestety nie jest takie proste. By liczyć na rekompensatę musisz spełnić określone warunki zarówno przed feralnym zdarzeniem, jak i po nim.
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem z kradzieżą?
Podpisując umowę z ubezpieczycielem zobowiązałeś się do wypełnienia określonych kryteriów bezpieczeństwa, które mają na celu zminimalizowanie prawdopodobieństwa dojścia do kradzieży. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe ograniczają ten wymóg do drzwi i zamków antywłamaniowych o określonych parametrach. Przy czym, nie wystarczy tylko ich zamontowanie, trzeba także dbać o konserwację. Jeśli rzeczoznawca ubezpieczyciela uzna, że ich stan mógł ułatwić złodziejowi zadanie włamania, może odmówić wypłaty odszkodowania. Oczywiście, trzeba także pamiętać o tym, by na czas naszego wyjazdu… zamknąć drzwi. Chwila roztargnienia może nas sporo kosztować. Jeśli przez takie niedopatrzenie włamywacz dostanie się do naszego domu, ubezpieczyciel nie weźmie za to odpowiedzialności.
Dobra wiadomość jest taka, że towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują zniżki za zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń i instalacji, które mają realny wpływ na podniesienie bezpieczeństwa ochranianej nieruchomości i znajdującego się w niej dobytku.
Co robić po odkryciu włamania z kradzieżą?
Wypłata odszkodowania, a zwłaszcza jego wysokość, zależy także od tego, jak poradzimy sobie z sytuacją kryzysową, jaką bez wątpienia jest odkrycie, że w naszym domu doszło do kradzieży z włamaniem. Choć nie zawsze jest to łatwe, trzeba spróbować opanować nerwy i wykonać kilka niezbędnych czynności. Najlepiej w tej kolejności:
- Powiadomienie policji
Przed przyjazdem policjantów nie wolno niczego dotykać, wszelka ingerencja mogłaby utrudnić późniejsze dochodzenie. Od tej zasady są wyjątki. To przypadki, w których bez naszej interwencji mienie byłoby narażone na zniszczenie i jest ona konieczna dla jego zabezpieczenia. - Sprawdzenie, co zginęło
I tak każdy odruchowo to robi, jednak ważne, by sporządzana przez nas lista rzeczy, które zniknęły z domu, była możliwie jak najbardziej rzetelna i kompletna – z pewnością przyda się na późniejszym etapie.
- Zgłoszenie kradzieży z włamaniem ubezpieczycielowi
To, jaką drogę powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o kradzieży z włamaniem wybierzemy ma drugorzędne znaczenia – może być telefonicznie lub on-line – ważne, by odbyło się to możliwie szybko, w czasie nie dłuższym niż 3 dni od odkrycia kradzieży z włamaniem. Podczas tej rozmowy ubezpieczyciel przekaże instrukcje w sprawie kolejnych kroków, wyznaczając termin oględzin. Nie trzeba od razu przekazywać listy rzeczy, które zginęły z mieszkania oraz kompletu dokumentu. Będzie na to jeszcze czas.
Jakie dokumenty przygotować w razie kradzieży z włamaniem?
Różne towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają różnych dokumentów, jednak zwykle wszystkie zestawy mają wspólne punkty obowiązkowe, czyli:
- dane zgłaszającego,
- dane ubezpieczonego (to nie musi być ta sama osoba),
- data, godzina i miejsce zdarzenia,
- numer polisy,
- okoliczności zdarzenia,
- zakres szkody,
- przyczyna szkody,
- dane komendy i numer spawy,
- numer konta bankowego do wypłaty odszkodowania.
Po otrzymaniu zgłoszenia ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i podjęcie decyzji o wypłacie odszkodowania. Decyzji, co warto zaznaczyć, która nie jest ostateczna. Ubezpieczony ma 14 dni na odwołanie się od niej, jeśli uzna, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela zostało zaniżone.
Nie musisz przez to przechodzić sam. Już teraz zwróć się po pomoc do profesjonalistów! Wspólnie z radcami prawnymi Kancelarii XALTUM możecie zawalczyć o pełną pulę!
Chcesz zadać pytanie odnośnie odszkodowania?
Dowiedz się więcej na temat odszkodowań i uzyskaj fachową pomoc. Nasi eksperci pomogą Ci przejść przez proces krok po kroku – od zrozumienia przysługujących Ci praw po otrzymanie należnej kwoty. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie już dziś!